Haber

Kolombiya hükümeti ile ELN arasındaki müzakereler ateşkes anlaşmasıyla sonuçlanabilir

Kolombiya hükümeti ile silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında Küba’da başlayan üçüncü tur müzakerelerin bugün taraflar arasında “ateşkes anlaşması” ile sonuçlanabileceği bildirildi.

Kolombiya basınında çıkan haberlere göre, Başkan Gustavo Petro, hükümet ile ELN arasında 2 Mayıs’ta başkent Havana’da başlayan üçüncü tur barış görüşmelerinin kapanışına katılmak üzere Küba’ya gidecek.

Silahlı isyancı örgüt ELN’nin Kolombiya hükümeti ile ortasında Küba’da başlayan üçüncü tur müzakerelerin bugün anlaşmayla sonuçlanabileceği kaydedildi.

Hükümet ile ELN arasında “altı aylık ateşkes anlaşması” imzalanacağı bildirildi.

Başkan Petro basına yaptığı açıklamada, Kolombiya’daki savaş tarihinin bugünden değişeceğini vurgulayarak, “Küba’ya gidiyorum, barış yolundayız, bundan geri adım yok. barış anlamına gelen önemli bir anlaşma.” terimini kullandı.

Savunma Bakanı Ivan Velasquez de ateşkesten umutlu olduklarını belirterek, “Beklentimiz imzalanması yönünde. Bazı tespitler yapıldı ve olmasını umuyoruz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bugün değerli kararların açıklanacağını kaydeden Barış Yüksek Komiseri Danilo Rueda, “Ulusal ateşkes olacak ve aynı zamanda bölgesel senaryolar üzerinde çalışılacak. Tarafların endişelerini azaltacak bazı garantiler verilecek” dedi. söz konusu.

Kolombiya hükümeti adına M-19’un (19 Nisan hareketi) eski bir üyesi olan Otty Patino, ELN tarafıyla yaptığı görüşmede ateşkesin imzalanmasının ardından doğrulama ve izleme mekanizmasının devreye gireceğini söyledi.

ELN, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Barış topraktan inşa edilir. Tam barışı sağlamak için her sektör ve bölgenin yöntem ve tavrıyla diyaloğa katkı sağlama sürecini başlatalım.” söylendi.

3 yıl sonra yeniden müzakere masasına

Başkent Karakas’ta garantör ve ev sahibi Venezuela’da karşı karşıya gelen taraflar, 2019’da askıya alınan barış görüşmelerini 22 Kasım 2022’de yeniden başlattı.

Norveçli ve Venezuelalı gözlemcilerin de hazır bulunduğu toplantıyı Kolombiya hükümeti adına Otty Patino ve ELN heyetinden Pablo Beltran yönetti.

İlk tür görüşmelerde 13 Aralık 2022’de ateşkes sağlanamadı ancak bazı bölgelerde insani yardım yapılmasına ve tutuklu ELN militanlarının koşullarının iyileştirilmesine karar verildi.

14 Şubat’ta Meksika’da başlayan barış görüşmelerinin ikinci turu, “ELN’nin siyasi statüsünün” tanınmasıyla sonuçlandı.

Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve 7 Ağustos 2022’de göreve başlayan solcu Gustavo Petro, geldiğinde Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşmasını uygulama ve ELN ile barış görüşmeleri yapma sözü verdi. iktidara.

Örgütün 2019 yılında bir polis okuluna düzenlediği ve 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından dönemin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından müzakerelere ara verilmişti.

habercal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu