Haber

İsveç’ten NATO üyeliği mesajı: Türkiye’yi bekliyoruz

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, Letonya’nın başkenti Riga’ya yaptığı ziyarette ülkesinin NATO üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsveç’in NATO’ya katılmaya “tamamen hazır” olduğunu belirten Billstrom, Türkiye’nin onay sürecini başlatmasını beklediklerini ifade etti.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Finlandiya ve İsveç, onlarca yıldır sürdürdükleri askeri tarafsızlık ilkesinden vazgeçerek Mayıs 2022’de NATO’ya katılmak için ortak başvuruda bulundu.


İsveç Dışişleri Bakanı Tobias BillstromFotoğraf: Andrei Pungovschi/AFP/Getty Images

Türkiye ve Macaristan’da onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından Finlandiya, Nisan ayında İttifak’a 31’inci üye olarak katıldı ancak Türkiye ve Macaristan’ın İsveç’e yönelik çekinceleri devam etti. Bir ülkenin NATO’ya üye olabilmesi için parlamento onayının yanı sıra tüm İttifak üyelerinin hükümetlerinin onayına da sahip olması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 ve 12 Temmuz’da Litvanya’da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nde Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine yönelik itirazını kaldıracağını duyurdu.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanacağı yerin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu vurgulayan Erdoğan, onayın ekim ayında tamamlanıp tamamlanmayacağına ilişkin soruya da şöyle yanıt verdi: “Artık iki aylık bir parlamento tatilimiz var. Tabii ki Bu tatilden ekim ayında ayrılmak mümkün değil. Çünkü çok sayıda uluslararası anlaşma var, çok sayıda “Tartışılması gereken yasa teklifleri var. Elbette attığımız bu adım önem sırasına göre burada yerini alacaktır. Ancak hedefimiz bu çalışmayı en kısa sürede bitirmek” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, üç aylık aranın ardından 1 Ekim Cumartesi günü çalışmalarına yeniden başlayacak.

Rtr,DW/BÖ,TY

habersarkikaraagac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu