Haber

Ekvador’da çete üyelerine canlı yayın baskını soruşturan savcı öldürüldü

– Ekvador’da çetelere canlı yayın baskınını soruşturan savcı öldürüldü

QUITO – Ekvador’da bir televizyon kanalına canlı yayın sırasında çete üyelerinin baskınını soruşturan savcı, aracına düzenlenen silahlı saldırıda öldürüldü.

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da çete üyelerinin gerçekleştirdiği saldırıların ardından gerginlik yaşanmaya devam ediyor. Los Choneros çetesinin lideri “Fito” lakaplı Jose Adolfo Macias Villamar’ın cezaevinden kaçmasının ardından 9 Ocak’ta canlı yayın sırasında bir televizyon kanalına baskın düzenlendi. Baskına ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Cesar Suarez’in, Guayaquil’deki ofisinin yakınında aracına düzenlenen silahlı saldırıda öldürüldüğü belirtildi. Cinayetin Suarez’in soruşturmasıyla ilgili olup olmadığı henüz bilinmezken, olayla ilgili detaylı soruşturma başlatıldı.

Suarez, cinayetten önceki gün yerel bir gazeteye verdiği röportajda, olayla ilgili soruşturma yapılmasına rağmen polis tarafından kendisine koruma sağlanmadığını ifade etti.

Olaylarda en az 10 kişi hayatını kaybetti

Ekvador’da 8 Ocak’ta Los Choneros çetesinin lideri Villamar’ın Guayaquil’deki hapishaneden firar ettiği açıklandı. Ülkede 5 cezaevinde isyan ve isyan çıktı, gardiyanlar ve cezaevi görevlileri rehin alındı. Silahlı çete üyeleri polis araçlarını ateşe verirken, birçok ilde patlama sesleri duyuldu. Saldırganlar Guayaquil Üniversitesi’ne de girerek öğrencileri kaçırdı. Guayaquil’deki çete saldırılarında 8 kişi hayatını kaybederken, Nobol kasabasında 2 güvenlik görevlisi öldürüldü.

Maskeli ve silahlı saldırganlar 9 Ocak’ta televizyon kanalına baskın düzenleyerek çok sayıda gazeteci ve çalışanı rehin almaya çalıştı. Baskın sırasında televizyon stüdyosuna operasyon düzenleyen polis, 13 kişiyi gözaltına aldı. Bir kameramanın bacağından vurulduğu, bir kişinin de kolunun kırıldığı öğrenildi.

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, 60 gün süreyle olağanüstü hal ilan etti ve sokağa çıkma yasağı uyguladı. Orduya sokaklara çıkıp cezaevlerini kontrol etmesi talimatını veren Noboa, terör örgütü sayılan 22 silahlı grubun etkisiz hale getirilmesi talimatını da verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu