Ekonomi

ABD Gelir İdaresi Vergi Kaçakçılığına Karşı Yapay Zeka Kullanacak

YENİ ABD Gelir İdaresi (IRS), vergiden kaçınma planlarını tespit etmek için yapay zeka ve ileri teknolojiler kullanarak ortalama vergi mükellefinin üzerindeki yükü azaltmayı hedeflediğini bildirdi.

IRS, ülkenin vergi hükümlerini kötüye kullanan yüksek gelirli ve büyük şirketlere daha fazla önem vererek, vergilendirmede adaleti yeniden tesis etmek için kapsamlı bir çaba başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada, IRS ekiplerinin vergi kaçakçılığının daha iyi tespit edilmesinin oluşturduğu tehditleri tespit edebilmesi ve vergi mükelleflerinin yük altına girmesinin önlenmesi amacıyla söz konusu çalışmanın ileri teknolojinin yanı sıra yapay zeka da yardımıyla yürütüleceği kaydedildi. gereksiz kontrollerle.

Bu çalışmanın bir parçası olarak IRS’nin, yılda 400.000 dolardan az kazananlar için denetim oranlarının artmamasını sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, yüksek gelirli vergi mükelleflerine öncelik verilmesi kapsamında IRS’nin, net geliri 1 milyon doların üzerinde ve vergi borcu 250 bin doların üzerinde olan vergi mükellefleri üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıracağı belirtildi.

IRS’nin 2024 mali yılında bu üst düzey tahsilat vakalarına odaklanan düzinelerce gelir memuruna sahip olacağı ve kurumun bu kategoride yüz milyonlarca vergi borcu bulunan yaklaşık 1600 vergi mükellefiyle iletişime geçerek bu çabayı genişletmek için çalışacağı belirtildi.

Açıklamada IRS, hedge fonları, gayrimenkul yatırım iştirakleri, halka açık ortaklıklar, büyük hukuk firmaları ve diğer bölümler de dahil olmak üzere segmentlerin bir kısmını temsil eden ABD’deki en büyük ortaklıkların 75’ini incelemeye başlayacak. Ortalama 10 milyar doların üzerinde varlık var. kaydedildi.

Uyum çalışmaları artırılacak

IRS Komiseri Danny Werfel, açıklamasında ajansın yeni hedefinin, IRS’nin en zengin vergi mükelleflerini borçlu oldukları tutarın tamamını ödeme konusunda sorumlu tutma sözünü yerine getirmek olduğunu belirtti.

Kurumun vergi uyumunda son 10 yılda artan temel boşlukları ele almasının önemine işaret eden Werfel, şunları söyledi: “IRS, operasyonlarımızın her alanında önemli bir değişim geçiriyor. IRS, yeni ve son teknoloji kaynakları kullanıyor. çalışanların dikkatini en çok istismar edilen alanlara odaklayın.” İfadesini kullandı.

Werfel, kendi adil paylarını ödemekten kaçınmak isteyen zenginler de dahil olmak üzere ülkenin vergi sistemi için en büyük riski oluşturanlara yönelik uzlaşma çabalarını artıracaklarını vurguladı.

haber-sarkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu